Stylistyka ogrodu to dość szeroki temat. Ogród ma odzwierciedlać charakter i upodobania właściciela, a przy tym pasować do reszty domu. Nie wiesz, jak go zaaranżować? Poszukujesz inspiracji? Przedstawiamy Ci trzy najpopularniejsze style ogrodowe.

 

Zanim jednak przystąpisz do poszukiwania inspiracji, zastanów się, jaki jest Twój wymarzony ogród, co powinien mieć, jak będzie łączyć się z innymi elementami domu. To pierwsze najważniejsze pytania, od nich zaczyna się cała dalsza praca – planowanie, zatrudnienie ogrodników czy nawet architektów krajobrazu (jeśli oczywiście nie chcesz robić tego sama), zakup stosownych materiałów i odpowiednich gatunków roślin. Wszystkie elementy ogrodu powinny ze sobą współgrać, by można było poczuć klimat konkretnego stylu.

Ogród w stylu romantycznym

Ogród w tym stylu jest pełny uroku, a przy tym kobiecego wdzięku – występuje dużo barwnych kwiatów oraz dodatków, które sprawiają, że staje się sielską krainą, otuloną nietuzinkowym zapachem kwiatów. Do tego oczywiście stylowe donice oraz ławeczki czy leżaki drewniane. Dekoracje to najczęściej elementy porcelanowe i delikatne, które nie przyćmiewają piękna ogrodu, a nadają mu subtelnego piękna. Nie może również zabraknąć pnących roślin, jak pnącze róż, kwitnące wisterie.

Styl romantyczny to idealna propozycja dla osób, które uwielbiają spędzać czas w ogrodzie, zarówno na pracach, jak i dla relaksu, w otoczeniu kwiatów i zieleni. W tym stylu gustują przeważnie osoby o spokojnym charakterze, szukające ukojenia na łonie natury oraz chwili wyciszenia.

Ogród w stylu angielskim

Styl klasyczny charakteryzuje się symetrią oraz nawiązywaniem do architektury antycznej. Jest stylem swobodnym, ponieważ można dowolnie dobierać elementy nawiązujące do starożytności czy średniowiecza, mieszać wielkości krzewów i kwiatów, ale należy to robić wprawną ręką i ze smakiem, aby nie pozbawić ogrodu stylowej lekkości. W takim ogrodzie znajdziemy więc kolumny, popiersia czy wazony z greckimi wzornictwem, do tego oczywiście bujna i soczysta zieleń, rozmaitość kwiatów, doskonale przystrzyżone trawniki i wypielęgnowane rośliny.

Ogród angielski jest doskonały dla osób ceniących porządek – w nim wszystko powinno współgrać, każdy element jest dobrze dobrany, do tego można zrezygnować z jaskrawych kwiatów. Wymaga również regularnych porządków i wzmożonej dbałości, dlatego też taki ogród dedykowany jest osobom, które będą prac ogrodniczych skrupulatnie pilnować.

Ogród w stylu japońskim

Japońskie ogrody powstają pieczołowicie w poszanowaniu dobroci natury. Odnajdziesz w nich wyłącznie naturalne elementy, jak kamyczki, omszone głazy, żwir, suche pnie czy strumyczki z wodą. Do tego oczywiście kwitnące drzewa i lekkie drewniane konstrukcje, jak altanki czy ławeczki, a wszystko to ze sobą idealnie zharmonizowane. Kolory grają z otoczeniem, a charakterystyczne powykrzywianie drzewa typu bonsai nadają tylko uroku. Taki ogród to miejsce spokoju i wyciszenia, relaksu i kontemplacji, tutaj nawet najdrobniejszy kamyk nie znalazł się przypadkowo i ma swoje znaczenie.

Ogród japoński przypadnie do gustu osobom, które lubią prostotę, asymetrię i minimalizm dodatków przy zachowaniu eleganckiego piękna. Zastosowane kompozycje roślinne nie wymagają za dużo pracy w utrzymaniu, ogrody są właściwie całoroczne, a przy tym – idealne do zastosowania nawet na małych powierzchniach.

 

To tylko trzy przykłady stylowych ogrodów. Pamiętaj, że jak masz problem z określeniem, który najbardziej pasuje do Twojego domu, a przy tym odzwierciedla Twoją osobowość, to zawsze możesz wybrać tak zwany nieformalny styl swobodny. Na czym polega? Na łączeniu wielu stylów ze sobą. Jeśli zrobisz to ze smakiem i będziesz pamiętała, że więcej niekoniecznie znaczy lepiej, to wówczas na pewno stworzysz ogród swoich marzeń.