Coraz częściej decydujemy się na zakup małego mieszkania.
Mniejsza przestrzeń nadal może być przytulna, elegancka i… przestronna.
Aby osiągnąć taki efekt należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Jakie to zasady?
Przeczytaj 5 prostych sposobów na wizualne powiększenie mieszkania.

 

1. Postaw na minimalizm

Nie zagracaj i tak małej przestrzeni meblami, drobiazgami. Nie stosuj również zbyt wielu kolorów. Tu sprawdzi się zasada im mniej przedmiotów, tym pomieszczenie wyda się większe. Stosuj meble lekkie, na przykład ażurowe czy z przeszklonymi lub lustrzanymi elementami.

Staraj się, aby żaden kąt pomieszczenia i podłoga nie były zagracone. Zrezygnuj z kilku mebli – pomieszczenie od razu zyska na przestronności. Jeśli potrzebujesz miejsca do trzymania drobiazgów czy innych rzeczy, postaw na wysoko wiszące szafki i półki, które nie przytłoczą przestrzeni. Wykorzystuj organizery na mniejsze przedmioty – w łazience możesz z powodzeniem trzymać w nich kosmetyki i przybory kosmetyczne, w kuchni chociażby przyprawy czy ogólnie drobne przedmioty, dla których czasem ciężko znaleźć miejsce.

 

2. Stosuj kolory w chłodnych odcieniach

Kolor biały optycznie powiększa pomieszczenie, ale nie oznacza to, że musisz stawiać tylko na niego. Podobny efekt uzyskasz, stosując szlachetne szarości czy chłodne pastele. Pamiętaj, że chłodne barwy sprawiają optyczne wrażenie oddalania się przedmiotów w tym kolorze i to właśnie daje efekt powiększenia przestrzeni.

Zadbaj przede wszystkim o tło. Jedną z opcji jest postawienie na białą podłogę i drzwi, gdy ściany będą w subtelnym kolorze. W rachubę wchodzą również delikatne wzory na ścianie. Nie stosuj kontrastowych kolorów – niech kolory ze sobą współgrają!

 

3. Dbaj o porządek!

Nic bardziej nie przytłacza niż bałagan. Koniecznie utrzymuj porządek w małych pomieszczeniach – niech książki na półkach będą równo poukładane, chowaj niepotrzebne rzeczy do szaf i szafek. Jeśli w pokoju stoi szafa, ciężkie przedmioty zawsze stawiaj na najniższych półkach, a drobiazgi – na wyższych.

 

4. Niech się błyszczy!

Jednym z często stosowanych, a przy tym skutecznych pomysłów jest zadbanie o blask w pomieszczeniu. Gładkie i odbijające światło powierzchnie sprawią, że pokój będzie większy poprzez efekt odbicia światła. Najważniejsze są oczywiście lustra, najlepiej bez ramy i dochodzące do ściany prostopadłej. To one sprawią wrażenie jakby pomieszczenie było jeszcze dalej i zyskasz złudzenie dodatkowej przestrzeni.

Możesz postawić na błyszczące podłogi, jak na przykład deska pokryta lakierem lub emalią z wysokim połyskiem. Możesz również zastosować trik uwielbiany przez dekoratorów, a mianowicie ułożyć na podłodze dwa rodzaje płytek z tej samej kolekcji – na środku matowe, przy ścianach polerowane.
Alternatywą dla gładkich ścian jest zastosowanie tapety z błyszczącą powierzchnią, koniecznie jasne i najlepiej bez wzorów. Taka tapeta wyraźnie rozświetli pomieszczenie, a blask nada ekskluzywnego charakteru.

 

5. Zadbaj o oświetlenie

Jeśli chcesz optycznie powiększyć mieszkanie, postaw na podświetlenie liniowe oraz kilka źródeł światła, które odpowiednio ulokowane podkreślą wybrane miejsca. By uzyskać pożądany efekt, a przy tym sprawić, aby pomieszczenie było przytulne, najlepszym sposobem jest skierowanie światła na długie ściany – w tym celu możesz wykorzystać kinkiety czy reflektory. W wąskich pomieszczeniach zaleca się stosowanie źródła światła we wnękach czy podświetlanie obrazów i półek.

Dobierając lampę do pomieszczenia, pamiętaj, aby ona sama nie była ciężka i przytłaczająca – najlepsze są lampy z przeźroczystego szkła o delikatnej konstrukcji.

 

To tylko kilka pomysłów na wizualne powiększenie mieszkania.
Z powodzeniem wykorzystywane są przez dekoratorów wnętrz, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć je we własnym mieszkaniu i optycznie zyskać trochę przestrzeni.