Eksperci alarmują: to już ostatni dzwonek, aby ubiegać się o dofinansowanie na zakup mieszkania z programu MDM na rok 2017.
Wnioskodawcom zostało wypłaconych już 30% środków z przyszłorocznej puli i biorąc pod uwagę, że dzięki dofinansowaniu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto się pospieszyć.

Aktualnie pula dofinansowania na rok 2017, która musi być zarezerwowana jeszcze w bieżącym roku, wynosi niecałe 46,3 mln złotych (stan na dzień 30.06.2016). Tym samym środki na dofinansowanie powoli się wyczerpują – w samym tylko maju beneficjenci zarezerwowali prawie 85 mln, przy czym wpłynęło ponad 3 tys. wniosków.

Od początku roku wpłynęło ponad 8 tys. wniosków – 6 330 wniosków dotyczyło zakupu lokalu na rynku pierwotnym, a 1 849 na rynku wtórnym.

 

Można wciąż składać wnioski na rok
2017 i 2018

 

Wprawdzie pula wsparcia na rok 2017 jest na wyczerpaniu, ale beneficjenci wciąż mogą rezerwować pieniądze przeznaczone na lata 2017-2018.

W przypadku wyczerpania puli w roku 2016, kredytobiorcy będą musieli poczekać do stycznia 2017, kiedy to zostanie uruchomiona druga część środków w wysokości 372 mln złotych.
Jednak eksperci spodziewają się, że w styczniu 2017 roku beneficjenci zaczną intensywnie składać wnioski o kredyty i dofinansowanie. Przewidują, że środki przeznaczone na dopłaty na 2017 rok szybko się wyczerpią i najpóźniej w lutym zostaną wykorzystane.

Wciąż można także ubiegać się o dofinansowanie z puli na 2018 rok – w tej sytuacji sprzedający lokal dostanie jednak środki z dofinansowania dopiero na początku 2018 roku.

Przypomnijmy, że pula na rok 2017 wynosi łącznie 746 mln złotych, a na 2018 – 762 mln złotych.

 

Dofinansowanie dla młodych rodziców

 

Kluczową kwestią jest dofinansowanie dla rodziców, a konkretnie tych, którzy skorzystali z programu MDM i urodziło im się dziecko.
Zgodnie z ustawą, jeśli w okresie 5 lat od prawa przeniesienia własności lokalu urodzi się dziecko lub przysposobi się trzecie lub kolejne dziecko, można uzyskać dofinansowanie w postaci 5% wartości nieruchomości tytułem wcześniejszej spłaty kredytu.

 

Czym jest MDM

 

To rządowy program o nazwie „Mieszkanie dla młodych”, który ma pomóc młodym Polakom w zakupie pierwszego własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Program przewiduje dwa rodzaje wsparcia finansowego – dopłatę do wkładu własnego i spłatę części kredytu, który jest brany z zamiarem zakupu mieszkania. Ponadto na wsparcie finansowe mogą liczyć osoby, które budują dla siebie pierwszy dom rodzinny lub też rozbudowują obecny – mogą wówczas liczyć na zwrot części poniesionych wydatków na materiały budowlane.

Program został zaplanowany na lata 2014-2018. Jest to więc ostatni dzwonek, aby skorzystać z dofinansowania na zakup mieszkania. Po 2018 będzie obowiązywać nowy program o nazwie Mieszkanie Plus, którego projekt wciąż jest opracowywany.