Mieszkanie to poważny zakup. Fakt, że mieszkania są drogie, a sam zakup wymaga sporych przygotowań i wiedzy o rynku nieruchomości, sprawia, że nieczęsto podejmujemy decyzję o zakupie nowego mieszkania. Ale czy wiesz, że nie musisz decydować się na pierwszą ofertę cenową? Że zawsze masz szansę negocjować i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy? Negocjacje z deweloperem mogą przynieść spore oszczędności. Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzać negocjacje cenowe przy zakupie własnego „M”.

Skuteczne negocjacje mogą przynieść nawet od 5 do 10 procent zniżki przy zakupie mieszkania. Taki upust cenowy jest możliwy, ponieważ pierwsza oferta cenowa jest propozycją ze strony dewelopera odpowiednio zwiększoną na poczet ewentualnych ustępstw. Jest to standardowa strategia sprzedaży, zakładająca, że kupujący zechce negocjować. Zakup mieszkania to transakcja dwustronna – sprzedający chce sprzedać jak najdrożej, kupujący chce kupić jak najtaniej, stąd najważniejsze, aby obie strony przeprowadziły ze sobą skuteczne rozmowy i spotkały się w połowie drogi.

 

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie przeprowadzić negocjacje z deweloperem.

 

 

1. Nie bój się negocjować

Niektórzy widząc cenę mieszkania, od razu zakładają, że jest to cena końcowa. Tymczasem zawsze można zawrzeć transakcję na lepszych warunkach. Najważniejsze to być otwartym na rozmowy z deweloperem i nie bać się wejść w negocjacje cenowe. Jak pisaliśmy wyżej, cena wywoławcza zawiera już upust cenowy właśnie dla sytuacji, gdy klient zechce tę cenę zmniejszyć.

Negocjacji można się nauczyć. Pamiętaj o tym, że jest to rozmowa – obie strony muszą być nastawione na dialog. Słuchaj więc swojego rozmówcy oraz staraj się zawsze stosować merytoryczne argumenty – przygotuj się wcześniej do rozmowy i nigdy nie poddawaj się emocjom.

 

2. Przygotuj się i sporządź listę potrzeb

Zanim przejdziesz do negocjacji z deweloperem, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze, jeśli chodzi o własne mieszkanie. Oczywiście, możesz taki plan mieć w głowie, ale spisanie ich na kartce pozwoli ci realnie ocenić ofertę mieszkań – zawsze będziesz miał z czym porównywać i do czego się odnosić. Śmiało możesz zrobić to w formie tabelki na komputerze, by przy każdej pozycji wpisywać wnioski z dopiero co obejrzanego mieszkania czy uzyskanych informacji od dewelopera.

Lista potrzeb to twoje kryteria, którymi będziesz kierował się przy ocenie danego mieszkania. To także twoje argumenty do przyszłej rozmowy z deweloperem – wypisane punkty ułatwią porównywanie czy wskazanie elementów dla ciebie najważniejszych lub takich, z których ostatecznie możesz zrezygnować na rzecz niższej ceny mieszkania.

Spisane potrzeby i kryteria oceny pozwolą ci także podejść do kwestii zakupu zdroworozsądkowo oraz uniknąć sytuacji, kiedy pod wpływem emocji czy zmęczenia będziesz się skłaniał do jakiegoś mieszkania, które jest niezgodne z twoimi wytycznymi i z twoim budżetem.

 

3. Rozeznaj się w sytuacji dewelopera i jego inwestycji

Rozeznanie w sytuacji i zebranie konkretnych danych to właśnie argumenty merytoryczne, których możesz użyć w rozmowie z deweloperem. Zanim zaczniesz z nim negocjacje, odpowiednio się do nich przygotuj. Takimi danymi mogą być: ile mieszkań zostało dotychczas sprzedanych, ile kosztuje parking, czy dostępne są piwnice. Weź pod uwagę wszystkie aspekty, które ofiaruje deweloper przy swojej inwestycji i poznaj je od podszewki, by mieć podstawy do argumentacji.

 

4. Nie negocjuj tylko ceny!

Nie skupiaj się wyłącznie na cenie. Oprócz niej istnieje wiele innych czynników, które mogą zostać poddane negocjacji, nie tylko cenowej. Wypisz wszystkie elementy, które składają się na całkowity koszt mieszkania, nie zapominając o elementach dodatkowych. Takimi elementami są miejsca parkingowe czy komórki lokatorskie. Pytaj o możliwości dołączenia tych elementów gratis do oferty mieszkania lub o upust cenowy na ich wynajem.

Możesz również z deweloperem ustalić, kto przejmuje na siebie koszty zawarcia umowy developerskiej czy finalnej umowy przekazania własności (ta może cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych). Innymi kwestiami podlegającymi negocjacji może być wysokość czynszu lub zwolnienie z niego na jakiś okres, zamiana piwnicy na większą, zmiana miejsca parkingowego na dogodniejsze.

 

5. Zabezpiecz się notarialnie

Jeśli decydujesz się na podpisanie umowy, zawsze, ale to zawsze, skonsultuj ją z prawnikiem. Szczególnie rekomendujemy wybór umowy w formie aktu notarialnego. Forma notarialna chroni interesy nabywcy i zbywcy oraz jest mocniejszym zobowiązaniem prawnym, co ułatwi dochodzenie na drodze sądowej, jeśli dojdzie do łamania zapisów umowy. Dodatkowo, umowę notarialną można otrzymać również w wersji elektronicznej.
Nie boj się pytać o zawiłości prawne i pojęcia, których nie rozumiesz. Doświadczony prawnik i notariusz wyjaśnią każdy zapis w umowie i wskażą te najbardziej niebezpieczne, które mogą mieć przykre skutki w przyszłości.
Na koniec chcemy podkreślić, że najważniejsze w negocjacjach jest cierpliwość i przygotowanie. Nie należy się spieszyć i wymuszać na deweloperze szybkich reakcji. Podejmowanie decyzji, jeśli mamy do wydania kilkaset tysięcy złotych, powinno być okupione opanowaniem i spokojem. Odpowiednio się przygotuj do rozmów, daj sobie i swojemu rozmówcy czas na przygotowanie odpowiedzi. Pamiętaj, że właśnie od twojego nastawienia i od sposobu, w jaki będziesz przeprowadzał rozmowę, zależy skuteczność negocjacji przy zakupie własnego „M”.