Apetyt na najem

Targi Nieruchomości na swoim

Hanna Milewska-Wilk, ekspert Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki – właściwie zanim jeszcze są gotowe. Sporo z nich – co najmniej co dziesiąte – będzie kupione z myślą o wynajęciu. Bo mieszkania to również sposób na zabezpieczenie wartości pieniędzy poza lokatami bankowymi lub giełdą – a może też przynosić pasywny przychód. Ale wymaga wiedzy i dobrze jest też korzystać przy tym z dodatkowych usług.

 

Mieszkania na wynajem są potrzebne

Dane i opracowania z różnych krajów powtarzają, że dla umożliwienia naturalnego przepływu ludzi przenoszących się w związku z nauką, pracą, sytuacją rodzinną potrzebny jest zasób mieszkań dostępnych niemalże od ręki na stosunkowo krótki czas: od kilku miesięcy do kilku lat, czyli po prostu mieszkań na wynajem. Jeśli mieszkania można w razie potrzeby wynająć, to również ceny nieruchomości są bardziej stabilne, nie ma nagle większych fal kupujących lub sprzedających, bo najem jest dużo prostszy w swoich procedurach, niż kupno i sprzedaż.

Mieszkań na wynajem, w zależności również od preferencji w danej kulturze i kraju, powinno być około 15-20% całego zasobu, żeby bez problemu znaleźć je, jeśli ktoś zmienia pracę, wyjeżdża na studia, chce się po prostu wyprowadzić z domu rodzinnego, zakłada swoją rodzinę. Cześć z nich to mieszkania socjalne i komunalne, dla osób potrzebujących wsparcia, ale większość to przeważnie mieszkania o czynszach rynkowych, i więcej jest ich w miastach potrzebujących wciąż nowych ludzi do pracy, niż w małych ośrodkach. Wg szacunków Eurostatu w Polsce jest to ponad 16% gospodarstw w najętych mieszkaniach.

Korzystając z mieszkań na wynajem można się też dużo nauczyć o własnych potrzebach, preferencjach, podpatrzeć ciekawe rozwiązania lub całkiem zniechęcić się do innych. Czy aneks kuchenny to dobre rozwiązanie, czy lepszy gaz czy indukcja, czy potrzebujemy wanny, czy wolimy rozkładane kanapy czy bardzo tradycyjne łóżka, czy trzecie piętro po schodach to wysoko – takie doświadczenia w najmowanych mieszkaniach pozwalają potem lepiej wybierać, swoje własne lub kolejne wynajmowane miejsca.

 

Wynajem wymaga wiedzy

Dobrze, jeśli najemca wie, czego porzebuje, ale najem to umowa dwóch stron: właściciel też powinien jasno określić wysokość czynszu najmu i za co najemca płaci dodatkowo. Warunki uzgodnione przez strony powinny być zawarte w umowie najmu, do której zalecane jest również dołączenie dokładnego spisu i opisu całego wyposażenia mieszkania – w Polsce raczej nie zdarzają się mieszkania bez mebli lub chociażby łazienki i kuchni z podstawowym wyposażeniem. Za drobne usterki, wynikające z użytkowania odpowiada najemca: wymiana żarówek, uszczelki, zużytego węża lub słuchawki prysznicowej, odpadającego uchwytu szafki. Nie zawsze jednak łatwo ustalić, kto ma zapłacić za naprawę pralki lub odkurzacza – warto wtedy spokojnie rozmawiać, a najlepiej ustalać na samym początku.

Właściciele muszą dodatkowo pamiętać o dosć często zmianiających się przepisach dotyczących najmu, sposobach zabezpieczania swoich roszczeń, wymogach podatkowych i ubezpieczeniowych. Do tego dobrze jest mieć wiarygodne źródło takich informacji i co jakiś czas aktualizować wiedzę.

 

Profesjonalna obsługa

Zatrudnienie profesjonalisty, który już na początku zada stronom trudne pytania, podpowie najwygodniejsze rozwiązania lub będzie w imieniu właściciela zarządzał czały czas jego majątkiem to coraz bardzie popularna i dostępna usługa. Pośrednicy specjalizujący się w obsłudze najmu lub zarządcy najmu mieszkań pozwolą obu stronom poczuć się bezpiecznie i być obsłużonym na dobrym poziomie, zgodnie z aktualnymi wymogami prawa. Właścicielom podpowiedzą i w sprawach formalnych i praktycznych: jak przygotować mieszkanie do najmu, co jest w nim niezbędne. Jasne wymagania, odpowiadanie na pytania i zgłoszenia najemców, nastawienie na szybkie i sprawne rozwiązanie pojawiających się problemów to niewątpliwe zalety dobrej obsługi – i dla właścicieli, i dla najemców.

 

Wszyscy to mieszkańcy

Jeśli wporwadzamy sie do mieszkania w bloku, to na pewno dobrze jest dbać o stosunki z sąsiadami, bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami czy najemcami. Coraz częściej sprzedajemy i kupujemy mieszkania, często też sąsiedzi nigdy nie poznają właściciela – bo mieszkanie było kupione na wynajem. Zasady dotyczące ciszy, sortowania śmieci, dbałości o otoczenie i sprzątania po zwierzętach dotyczą wszystkich mieszkańców. Codzienna uprzejmość na pewno nie zaszkodzi, a dobre relacje mogą zawsze być początkiem „bycia u siebie”.

 

Stowarzyszenie „Mieszkanicznik” zrzesza właścicieli nieruchomości na wynajem, zachęca do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. W każdym z 15 oddziałów w Polsce są co miesiąc organizowane spotkania z wykładem, na stronie www.mieszkanicznik.org.pl można znaleźć porady i bieżace informacje dotyczące najmu, skorzystać z porad ekspertów i usług partnerów.